Egyszerű a fokhagyma nevelése otthon
Az egyik legegyszerűbben nevelhető hagymaféle amelyet intenzív íze, ételeink ízesítése valamint jótékony hatásai miatt termesztünk. Gyógyászati célokra a gerezdjeit használjuk fel, valamint kapszuláit és egyéb belőle készült készítményeit fogyaszthatjuk. Környezeti feltételekkel szemben viszonylag igénytelen évelő növény. Ideálisan beilleszthető a kiskertbe, magas tápanyagigénye miatt magaságyásban is tökéletesen termeszthető. Hely hiányában az erkélyen is nevelhetjük balkonládákban vagy akár a lakásban cserépben is jól érzi magát. A fokhagyma könnyen szaporítható, a takarólevelek lepucolása után a gerezdek elültetésre készek. A betakarított fokhagyma jól szárítható és tartósítható ezért érdemes a kiskertünkben helyet szorítani számára. A fajtaválasztéka igen bő, választhatunk a hagyományos magyar, valamint a francia fajták közül is. Az őszi és a tavaszi fokhagymát is termeszthetjük a konyhakertünkben.

A fokhagyma gondozása nem akadály
A fokhagyma termesztése során figyelembe kell venni pár fontos szempontot:
- kerüljük a túl napos és a túl árnyékos ültetést – inkább a félárnyékot kedveli
- szárazságtűrő növény, de kihajtáskor igényli az öntözést
- magas a tápanyagigénye, ugyanakkor a frissen trágyázott talajokat nem kedveli
Kerüljük a fokhagyma teljes árnyékba ültetését
Inkább világos kissé árnyékos helyet válasszunk a számára.

Jól tűri a szárazságot
Nem igényel sok vizet, közepes vízigénye van, amit egyenletesen kell elosztani, kihajtás előtt azonban igen fontos a megfelelően nedves talaj biztosítása számára
Kedveli a humuszban gazdag jó vízáteresztőképességű talajokat
A fokhagyma tápanyaigénye nagy, azonban nem bírja a frissen trágyázott talajokat. Ha frissen trágyáztuk a földet, a következő évben még ne ültessünk oda fokhagymát. Kiskerti viszonyok között vagy magaságyban azonban kiválóan alkalmazható trágyázásra az otthon készített komposzt is.
A fokhagyma hidegtűrő növény
Ültetés után jól tűri a hideget, később azonban egyre jobban nő a hőigénye mielőtt megérik a 25 °C az legideálisabb számára.
Permetezés, gyomlálás
Kártevőkre és betegségekre nem igazán érzékeny emiatt különösebb növényvédelemre nincs szükség. A kapálása és a gyomlálása fontos teendő, kicsiny lombja kevés árnyékot vet, ezért a környéke gyomosodik. Érdemes ezért inkább mulcsozni.
A fokhagyma betakarítása a leveleinek megsárgulásakor kezdődik
Miután a levelei elsárgultak és megszáradtak, elkezdhetjük a hagymákat kihúzogatni a földből. Kötöttebb talajok esetén kiássuk őket. Napon megszárítjuk, majd megtisztítjuk, továbbiakban pedig száraz helyen tároljuk. Fonhatjuk őket koszorúba is, így mutatós darabjai lehetnek a konyhánknak.
Fokhagyma tápanyagtartalma
A fokhagyma energiatartalma 149kcal, melynek legnagyobb része szénhidrát. A többi része túlnyomórészt fehérje és igen kis százaléka zsír.
100 gramm fokhagyma a következő tápanyagokat tartalmazza:
Fehérje: 6,4g
Szénhidrát: 31g
Cukor: 1g
Rost: 2,1g
Zsír: 0,5g
Fokhagyma nevelés – előnyök
Mivel kevésbé igényes, emiatt az egyszerűen termeszthető zöldségekhez tartozik. A fokhagyma nem igényel nagy területet a termesztéséhez, ezen kívül a környezeti viszonyokhoz is jól tud alkalmazkodni. Társnövényként kiskertben vagy magaságyban is igen hasznos, mivel képes távol tartani a különböző gombákat és kártevőket, továbbá kevés növény van, amivel ne lenne kompatibilis. Gerezdeket ősszel és tavasszal is elültethetjük.

Fokhagyma nevelés – hátrányok
A gerezdek csírázásához szükségesek a megfelelő környezeti feltételek: megfelelő mennyiségű és egyenletesen elosztott csapadék, a félárnyékos helyre történő ültetés. A frissen trágyázott földet kerülnünk kell, mivel a növény azt nem szereti. Kiskerti körülmények között télen lombtakarással védekeznünk kell a növény elfagyása ellen. Ápolási munkák közül a legfontosabban a kapálás, de figyelni kell rá, hogy a hagymákat ne sértsük meg. A fokhagyma nevelése odaadást és kellő odafigyelést igényel.
Milyen fokhagymát ültessek?
Fajtaválasztásnál figyelembe kell vennünk, hogy mikor szeretnénk ültetni a fokhagymát, meddig szeretnénk tárolni, illetve lehetőségünk van a hagyományos fehér színtől eltérően más színű buroklevéllel rendelkező fajtát is ültetni.
Tavaszi ültetésű, jól tárolható fajták: GK Lelexír, Toscanor
Rendkívűl ízletes, jó fűszerezőképességű: Makói őszi
Lilás, csíkozott takarólevéllel rendelkezők: Germidour
Őszi ültetésű fajták: Arno, Sprint
Ezekről a fajtákról a következő cikkünkben olvashattok részletesebben.
Fokhagyma ültetése – Gyakori kérdések
Mekkora a kalória/energia tartalma a fokhagymának?
100 gramm fokhagyma energiatartalma 149kcal/ 625J.
Milyen egészséges összetevői vannak (vitaminok, ásványi anyagok, egyebek)?
A fokhagyma nagy tápértékkel és ezen kívül még sok más rendkívül kedvező hatással bír. Baktérium, vírus és gombaölő hatású. Magas benne a mangán, B6, C-vitamin. Bőségesen tartalmaz: szelént, kalciumot, rézt, káliumot, vasat és B1-vitamint. 6-8% -os a fehérjetartalma. Rendszeres fogyasztása segít megelőzni a betegségeket, valamint hozzájárul az egészségesebb élethez.
Milyen tünetekre/betegségre ajánlják speciálisan?
A fokhagyma rákmegelőző és antibiotikus. Koleszterincsökkentő hatása miatt csökkenti a magas vérnyomást. Vércukorszint csökkentő, javítja a csontok állapotát.
0 hozzászólás