Beköszöntött az első nyári hónap, és remélhetőleg az időjárás is így gondolja majd. A talaj végre olyan hőmérsékletre melegedhet, amely ilyenkor az elvárt, így már jól érezhetik magukat a május második felében kikerült melegigényes palánták és magok. Mit ültessünk júniusban? Mutatjuk, tarts velünk! 🙂
Milyen kerti teendőink vannak júniusban?
Megszaporodnak a teendők a konyhakertben, hiszen a magvetések és palántázások mellett már bejön a kártevők/kórokozók elleni védelem, a metszés, az öntözés és egyéb gondozási feladatok is. Elsőre soknak hangzik, de egy kis szervezőképességgel mindezt könnyedén elvégezhetjük.

Mit vessünk, mit ültessünk júniusban?
A veteményezés szempontjából júniust tekinthetjük a növénytermesztésben felezőpontnak. A korán elvetett magokból kifejlődtek a növényeink: leterem a retek, a spenót, a hidegkedvelő saláta, a korai borsó. Ezeknek a helyére kerülhetnek még ki palánták, ha az időjárás nem engedte, még a hónap elején kiültethetőek a tökök, padlizsán, paprika palántái, de ültethetünk még édesburgonyát is. A hónap vége azonban már egy másik dimenzió: kezdődhet a másodvetés!

Mi az a másodvetés?
Másodvetésnek nevezzük azt, amikor az adott szezonban egy már letermett növény után másfajta növényt vetünk, ami még szintén idén beérik. Tehát ugyanazon a területen egy évben többször is veteményezünk.
Mit vethetünk másodveteményként?
Másodvetésre azoknak a növényeknek a magjai alkalmasak, amelyek rövid tenyészidejűek, így van idejük idén beérni. Másodvetésre alkalmasak a rövid tenyészidejű sárgarépa, a zöldbab, az uborka, fejessaláta. Szinte egész évben érdemes szakaszosan vetni a céklát, őt ugyanis egészen a fagyok beálltáig szedhetjük. A hónapos retek is lehet másodvetemény, de a nyári hónapokban előfordulhat, hogy a nagy meleg miatt nem fejesedik, hanem rögtön virágszárat növeszt, így ezt inkább augusztustól vessük. Vannak olyan növények, amelyek önmagukat elvetik és még idén újabb adaggal örvendeztetnek meg bennünket, ilyen a kapor és a rukkola is. Segíthetünk nekik, folyamatosan vethetjük egész nyáron, hogy folyamatosan szedhessük őket.

Szintén másodvetésre alkalmasak azok a zöldségfélék, amelyeket késő ősszel, vagy akár még télen is szüretelhetünk. Ilyenek az őszi káposztafélék, mint a karfiol, fejes káposzta, vörös káposzta, kelkáposzta és a karalábé. Két télen is szedhető növény a bimbóskel és a leveles kel, ezeknek nem árt a hideg időjárás, egészen tavaszig szüretelhetők. Arra azonban nagyon kell figyelnünk, hogy ezeket a növényeket a nyár folyamán rendszeresen öntözzük, csak így kaphatunk egészséges termést.
Mire figyeljünk a másodvetéseknél?
Az első és legfontosabb szempont, hogy megfelelő növényt vessünk másodveteményként, ehhez az előző bekezdésekben már adtunk ötletet. A második, hogy alkalmazzuk a növénytársítás elveit. Ha például borsó volt az elővetemény, arról tudjuk, hogy nitrogént halmoz fel a gyökereinél, és ha a gyökereket a betakarítás után benne hagyjuk a talajban, még gazdagabb lesz a talajunk nitrogénben, tehát utána érdemes olyan növényt vetni, ami ezt hasznosítani tudja, mint például a fejes saláta.

Arra is figyeljünk, hogy az előveteménynek milyen kártevői voltak, mert ha vonzották a levéltetveket, akkor nagy valószínűséggel a másodveteményt is megtalálják, olyan zöldséget válasszunk, amelyet nem károsítanak, vagy ültessünk közéjük védőnövényeket. Ne felejtkezzünk meg arról, hogy most a cél az erős, egészséges növények nevelése, mert minél erősebbek, annál kevésbé támadják őket meg betegségek és kártevők, annál ellenállóbbak lesznek az időjárással szemben is.
Erősítéshez a folyamatos locsolás a legfontosabb, ehhez már most telepítsünk esővízgyűjtő tartályokat a kertben, vagy építsünk ki öntözőrendszert. Figyeljük növényeink jelzéseit: ha hiánytünetet tapasztalunk, keressük meg a tüneteket (korábbi cikkeinkben már írtunk erről) és a megfelelő tápanyagokat pótoljuk tápoldat, komposzt, növényi levek formájában. És nem utolsósorban: figyeljük a kártevők jelenlétét a kertben és még időben védekezzünk ellenük különböző csapdákkal, vagy védőnövényekkel, természetes permetekkel.
-
CsigacsapdaAkciós termék1.190 Ft
-
Esővízgyűjtő tartály – 210l – tégla38.890 Ft
-
Esővízgyűjtő tartály – 210l – antracit38.890 Ft
-
TERMÉSZETES DARÁZSCSAPDA4.690 Ft
-
TERMÉSZETES CSIGACSAPDAAkciós termék2.940 Ft
-
Zúzott Búza Mulcsszalma – 49,5 L3.900 Ft
-
Kis Búza Szalmabála 96 Literes3.900 Ft
-
Zúzott Búza Szalma Mulcs – 29,5 L2.980 Ft
-
Esővízgyűjtő tartály – 270 liter – antracit38.990 Ft
0 hozzászólás