Amennyiben már jártál kertészeti áruházban, minden bizonnyal szembe jött veled az emelt-, illetve előregyártott magaságyás. Egyszerű fa, esetleg műanyag keretekről van szó, laza földdel, komposzttal és trágyával feltöltve. De mi indokolja ennek a megoldásnak rohamos elterjedését? A mutatós külső előnyöket is rejt? Cikkünkből kiderül.

A hagyományos, szabadföldi zöldségtermesztéssel szemben az utóbbi években egyre nagyobb teret nyer magának az magaságyás, amely nem csak úri huncutság, hanem valóban egy kézzelfogható előnyöket nyújtó alternatíva. Nézzük is meg, hogy miért ajánlott az akár előregyártott magaságyás – kezdő és haladó kertésznek egyaránt! Lássuk mik az emelt ágyás előnyei.

1. Nem számít, hogy milyen földünk van
Szikes, agyagos, netán köves, kavicsos talajjal rendelkezik a hátsó kertünk? Magas talajvízzel “áldott” meg bennünket a sors? Nem mindenkinek adatik meg a könnyen művelhető föld áldása.
A magaságyás talán legnagyobb előnye, hogy földtípustól és minőségtől függetlenül akárhol belekezdhetünk a kertészkedésbe és gyakorlatilag az ásót is elfelejthetjük.
2. Minimalizáljuk a gyomlálást!
Legyünk őszinték: a gyomlálás bár hálás, ám borzasztóan unalmas és sokszor kemény munka. Amennyiben a magaságyás mellett döntünk, szinte alig kell a gazolással foglalkoznunk, hiszen az esetlegesen kikelő gyomokat pillanatok alatt, könnyen kihúzhatjuk a puha földből.

3. Nincs hajolgatás, nincs derékfájdalom
A fizikai aktivitást nem, vagy alig végző kertészek igen jelentős résznél alakul ki viszonylag hamar derék, hát, térd vagy éppen vállfájás a folyamatos hajolgatás, guggolás következtében.
A magasított ágyás azonban kényelmesen művelhető, nem kell mellette guggolni, hajolgatni, térdelni, így a kertészkedés örömét mindenki élvezheti. Akár testi fogyatékkal élőknek is alternatívát nyújt.
4. A növények védve vannak
Ha már láttál magából kikelt nagyszülőt, miután az unoka összejárkálta a kertet, vagy ha találkoztál már olyannal, hogy a család kedvenc kutyája szétfötörte az egész kertet, akkor értékelni fogod a magaságyás következő előnyét, ugyanis a földművelő legnagyobb félelme, hogy a nevelgetett növényt valaki/valami tönkre teszi.
Az emelt ágyásos kertekben mivel jó esetben sem mi, se a gyermekek nem járkálnak, ezért a növények is épségben maradnak.

5. Kis hely, nagy hozam
A laza, jó szerkezetű és minőségű talajnak köszönhetően garantáltan több és jobb minőségű zöldséget fogunk termelni. Ráadásul kisebb helyen, hiszen a hagyományos kerttel ellentétben a termőföld teljes egészét kihasználjuk. Ne feledjük, a magaságyás hamarabb melegszik, így korábban lesz termésünk, ám a nyári forróságban hamarabb ki is szárad!
Mikor és mit ültessünk a magaságyásba? Ebben a témakörben is írtunk egy átfogó bejegyzést, melyet teleszőttünk azonnal hasznosítható információval és tippekkel!
6. A magaságyás mutatóssá varázsolja a kertünket
Tiszta udvar, rendes ház! Már egy szép fakeret is igen kellemes látványt nyújt, erre pedig még rátesz egy lapáttal a már említett könnyű művelhetőség és a kevesebb gyom, így kevesebb munkával lesz szépen rendben tartott kertünk, amit minden szomszédunk megirigyel majd. Ha szép igényes előregyártott magaságyást keresel, nézz be webshopunkba!
7. Magaságyással a kártevők ellen
A magaságyásunkat a szerkezetének köszönhetően egyszerűen kártevő-biztossá varázsolhatjuk. Ha a magaságyásunk megépítésének védőhálóval állunk neki, akkor megvédhetjük palántáinkat az olyan talajban garázdálkodó kártevőktől, mint a lótetű.
A fakeret a meztelencsigák mozgását is nagymértékben lassítja, így még a károkozás előtt, időben léphetünk. Egyes kertészeti anekdoták szerint a rézfelületeket olyannyira utálják a csigák, hogy inkább el is kerülik, így a keret szélét akár rézszalaggal is díszithetjük.

8. Az előregyártott magaságyás a kezdő kertész legjobb barátja
Kapálás, műtrágyázás, ismét kapálás, palánták kiültetése, gazolás, aztán még több gazolás. Na ez a procedúra nem jellemző az emelt ágyásra, hiszen se kapálni, se műtrágyázni, és szinte gazolnunk sem kell, így kiváló alternatíva a teljesen kezdő kertészek számára is.
Minden, amire szükségünk lesz, az egy fakeret, jó minőségű termőföld, egy kis komposzt, a vetőmagok és az odaadásunk ahhoz, hogy finom és egészséges zöldségeket termeljünk otthon. Sok sikert és kellemes kertészkedést kívánunk!
Tudjuk, hogy mindez túl jól hangzik ahhoz, hogy igaz legyen. Pontosan ezért írtuk meg a magaságyás hátránya cikkünket, melyben kivesézzük ennek a művelésnek a negatívumait is!
9. A rétegelés pozitív hatásai
Nem véletlenül töltjük fel különböző rétegekben különböző anyagokkal a magaságyásunkat. Minden rétegnek megvan a maga funkciója, amelynek a folyománya, hogy évekig megfelelő táptalajt biztosítanak növényeinknek.
A legalsó réteg, a nagyobb gallyak, ágak fő feladata, hogy lassú bomlásuk során hőt és széndioxidot bocsássanak ki, illetve tárolják a nedvességet. A felette lévő rétegek, már félig bomlott, vagy friss, de könnyen és gyorsan bomló anyagokból állnak, ez szinte azonnal tápanyaghoz, főként nitrogénhez juttatja a növényeket. A szerves trágya is tápanyaggal gazdagítja a talajt, illetve a felső, aprószemcsés, porhanyós réteg pedig puha, laza talajt, könnyű ültetést és betakarítást tesz lehetővé.
Ahogy látom, 3 magasságban van magaságyás a webshopban. A 60cm magasra még rá lehet ültetni egy 20 cm magas darabot, hogy az egész magasabban álljon? Van ennek előnye, hátránya?